Digitálním nomádem na Bali. Průvodce po Canggu

16.04.2020

Uvařte si pořádný hrnek kafe, zabalte se do pohodlné mikiny a sedněte si třeba do trávy. Povím vám o tom, jak jsme s Kájou strávili víc než 2 měsíce jako digitální nomádi na Bali. Třeba vám budeme inspirací a taky se vydáte do světa. Mám pro vás pár tipů, které se můžou hodit nejen všem, kteří si na Bali berou počítač, ale taky těm z vás, kteří se na Bali chystají na klasickou dovolenou. 

  O naší cestě na Bali

  Na Bali jsme se rozhodli s Kájou jet jako takzvaní digitální nomádi v listopadu roku 2019 a celkově jsme tam chtěli strávit 2 až 3 měsíce. S digitálním nomádstvím už jsme měli jednu zkušenost z Thajska, kde jsme strávili měsíc v roce 2017 a byli jsme nadšení.

  V plánu bylo hodně pracovat a v mezičase chodit na pláž, surfovat, jezdit na výlety a užívat si balijské jídlo a sluníčko. A povedlo se to na jedničku. Proto mám pro vás všechny, které by lákalo vyrazit na Bali (i s počítačem) pár tipů na místa, která jsou pro digitální nomády jako stvořená.

  A jen pro vysvětlenou. Oba pracujeme jako živnostníci. Kája je ajťák a já jsem copywriterka, proto jsme si nemuseli brát klasickou dovolenou. 

  O klasickém trávení dovolené na Bali jsem napsala článek na Rogelli Blog

  Letenky na Bali

  Letenky jsou nejdražší položkou

  Letenky seženete zhruba od 13 tisíc za zpáteční let, ale pozor. Obecně platí, čím nižší cena, tím více přestupů/čekaček na letišti a podobně. My jsme proto zvolili dražší, ale pohodlnou variantu. Za 18,5 tisíc na jednoho za zpáteční let jsme letěli z Prahy do Dubaje (6 h), kde jsme jen přestoupili a letěli do Denpasaru (8 h). 

  Na delší cestu nám Kája ještě vybral sedadla jen pro dva v economy třídě (zhruba za 2000 Kč), takže cesta utekla jako voda. Letěli jsme s Emirates, na které nedám dopustit kvůli jídlu, obsluze, komfortu a nádherným letadlům. V příštím životě si splním sen a budu pracovat jako letuška u Emirates. A v tom dalším budu rozhodně baletka. 


  Víza na Bali

  30 dní a dost

  Pozor, na Bali můžete strávit jen 30 dní, pak je potřeba udělat visa run (opustit Indonésii a vrátit se) nebo si zaplatit extended-visa. My jsme si po příletu zaplatili vízum s možností prodloužení a po 30 dnech prodloužili na úřadě. Po dalších 30 dnech jsme udělali visa run do Singapuru.

  Pokud nechcete ztrácet čas chozením po úřadech, zaplaťte si jednoho z visa agentů v agentuře. Je jich na Bali spousta. My jsme zašli do Bali Visa Extension Agent, kde nám za 300 K na osobu se vším pomohli. Na úřad jsme ale stejně jednou museli osobně kvůli fotce. 

  Pozor, čím dřív vše řešíte, tím líp. Na Bali mají spoustu svátků, přes které nikdo nepracuje. Nenechávejte vše na poslední chvíli tak jako my :) 

  Kam na Bali jako digitální nomádi

  Canggu doporučuji všema deseti

  Pokud se chystáte na Bali pracovat, nikoliv klasicky dovolenkovat, potřebujete hlavně dobré zázemí. To znamená stabilní wifi, pohodlné ubytování s klimatizací a místa, kde můžete pracovat (kavárny, coworkingy, zázemí na ubytování).

  Proto jsme si vybrali jako základnu oblast Canggu, která se nachází zhruba hodinku od letiště. Místo je hodně přizpůsobené turistům, takže pravé Bali to není, ale kupodivu mi to v tomto případě nevadilo a cítila jsem se tam parádně. Canggu je plné moderních kaváren, restaurací, obchůdků s oblečením, supermarketů v evropském stylu, půjčoven skútrů a coworkingů.

  V Canggu jsme strávili 2 měsíce a kousek, a i když jsme dělali různé výlety (Jáva, Nusa Penida...), do Canggu jsme se vždycky vrátili. 


  Možná prožijete 3 dny úzkostí

  Než jsme si ale v Canggu zvykli, trvalo to. Zhruba 3 dny, vzpomínám si. Do našeho ubytování jsme po příletu dorazili kolem páté odpoledne a hned jsme si půjčili skútr s tím, že vyrazíme na obhlídku. A nestačili jsme se divit. Ulice plné turistických restaurací, žádný street food (jaký jsme znali z Thajska), na evropský poměr špinavé pláže, spousta turistů, žádné chodníky a mimo obsluhu skoro žádní místní. 

  Procházeli jsme se po pláži podél vyhlášeného beach clubu The Finns a cítili jsme se zklamaní, podvedení a lehce vystresovaní. Tak tady že máme strávit další 2 měsíce? A co tady budeme mezi všemi těmi turisty dělat...

  Nevím, zda za to mohl jet lag, přehnaná očekávání typu Bali je ráj na zemi nebo jiná kultura, ale první večer se rozhodně žádné nadšení nekonalo. Ani druhý, ani třetí. Tak to tak ale bývá, každý si zvykne. A zvykli jsme si i my, zhruba 4. den. A co víc, Canggu jsme si zamilovali. A věřím, že si ho zamilujete i vy. 

  Ubytování na Bali

  Kde se ubytovat na Bali jako digitální nomádi

  Na Bali se nejčastěji bydlí ve sdílených vilách. Představte si to jako objekt, ve kterém je třeba 8 soukromých pokojů a společný bazén, případně kuchyňka.

  Čím vyšší cena, tím luxusnější zázemí samozřejmě. My jsme vyzkoušeli celkem 2 ubytování, každé z nich jsme si pronajali na měsíc, což nám hodilo pěknou slevu 20 % na každé z nich. 


  2 tipy na vyzkoušené ubytování ve vile

  V prvním případě jsme bydleli v Amia's Guesthouse a měli jsme obrovské štěstí na lidi. V době našeho příjezdu se v hostelu sešla skvělá parta samostatných cestovatelů, kteří stejně jako my hledali společnost. A tak jsme spolu vyráželi na výlety, na pivo, na večeře nebo surfovat. Bylo to senzační. A já si aspoň procvičila americkou, novozélandskou a kanadskou angličtinu.

  Ve druhém případě jsme už na lidi štěstí neměli. Bydleli jsme v Amazon Guesthouse by Bukit Vista, který byl moc pěkný, ale v době našeho příjezdu tam byli ubytovaní jen Rusové, kteří se znali. Nechtěli se s námi bavit anglicky, takže tentokrát se žádná společná pivka nekonala. Škoda. Kvůli tomu jsme se v tomto ubytování cítili tak trochu okupovaní, takže jsme spíše častěji jezdili na výlety a u bazénu jsme tentokrát moc času netrávili.

  Shrnula bych to tak, že tento typ sdílených hostelů je skvělý, pokud hledáte společnost. Ale vše je o lidech, takže pokud vám nesednou, je to spíše předražené peklo. 

  Co si pohlídejte, aby bylo k dispozici ve vile?

  • Kuchyňka. Když si každý den můžete uvařit rychlou snídani a kafe nebo čaj, dost tím vašemu budgetu pomůžete. 
  • Lednice. Ideálně na pokoji, protože společná lednice v kuchyňce bude určitě narvaná k prasknutí.
  • Kávovar. Na prvním ubytku jsme měli v kuchyňce kávovar (museli jsme si jen koupit zrnkové kafe) a bylo to bájo. S Kájou pijeme každý tak dvě kávy denně a při ceně kávy v kavárnách na Bali bychom se dost prohli. Takže za mě palec hore!
  • Klimatizace. Někdo to nemusí, ale bych v tak tropickém klimatu, jaké má Bali, bez klímy neusnula. Takže za mě určitě ubytování s klimatizací. 
  • Bazén. Jelikož se v balijském moři skoro nedá koupat (vlny + odpadky), bazén na ubytování vám přijde vhod. My u něho trávili každý den aspoň chvilinku. 
  • Voda. Kohoutková voda na Bali není pitná a tahat z obchodu na skútru barely s vodou je nejen dost otravné, ale taky dost náročné. Proto se přesvědčte, že na vašem ubytku bude k dispozici barel s vodou. 


  Sleva na Airbnb

  Ubytování přes Airbnb se vyplatí

  Ubytování jsme vždy hledali přes Airbnb. Je to rychlé, jednoduché a celkem levné. Chcete slevu na 1. ubytování ve výši 997 Kč? Klikněte na odkaz a máte ji mít. Já za to dostanu kredit na další ubytování ve výši 563 Kč. Tomu říkám win-win :)

  Odkud pracovat jako digitální nomádi

  Pokud jste přijeli na Bali pracovat, máte de facto 3 možnosti, kde si můžete otevřít notebook.

  • V místě ubytování

  Kája rád pracoval od bazénu, kde byly dva velké stoly s židlemi a venkovní klimatizace. Naše kamarádka Karen zase pracovala jen z pokoje, kde byly pracovní stolky se židlí. Učila angličtinu online a potřebovala klid a soukromí, takže coworkingy jí nevyhovovaly. Stejně tak jsme z pokoje někdy pracovali my, když jsme chtěli změnu oproti coworkingu a kavárnám.

  • Coworkingy

  Canggu je hodně přizpůsobené digitálním nomádům, takže tam najdete hned několik coworkingů. My jsme chodila do Coworkingu Dojo, dobré ohlasy jsem slyšela i na Tropical Nomad Canggu. Ale pozor. Jelikož se jedná jen o službu pro turisty, je to poměrně drahé. Za 100 hodin v Doju jsme platili něco kolem 3000 Kč na osobu, což je dražší než v Brně.

  Navíc pokud jste chtěli židli v klimatizované místnosti, museli jste přijít hned zrána. A v některé dny bylo plno v celém coworkingu. Ale byla to fajn zkušenost. 

  • Kavárny

  V Canggu jsou zvyklí, že spousta lidí pracuje z kaváren. Mají k dispozici zásuvky, free wifi a většinou i vodu. A nikdo se na vás nebude dívat skrz prsty, když v kavárně strávíte celé dopoledne (ale dejte si, prosím, víc než jedno kafe, ať podnikům pomůžete). Canggu je v tomto prostě ráj.


  Moje 3 nejoblíbenější kavárny na práci v Canggu


  Zin Café

  + nádherné prostředí, velký prostor (nemáte pocit, že někomu zabíráte místo)

  - dražší ceny za jídlo i pití, nemají klimatizaci

  Duatiga

  + velký prostor, klimatizace, skvělá káva

  - slabší jídlo

  Ruko Café

  + klimatizace, skvělé jídlo a káva

  - menší prostor 

  Jídlo na Bali

  Jak ušetřit za jídlo

  Pokud na Bali budete delší dobu a hlídáte si budget, doporučuji vybrat si ubytování s kuchyňkou. My měli štěstí a v našem prvním ubytování byl dokonce i kávovar, takže první měsíc jsme si snídaně dělali skoro vždy na ubytování, díky čemuž jsme dost ušetřili a mohli si další měsíc chodit po kavárnách.

  Pokud to plánujete stejně, pohlídejte si, ať máte na ubytování lednici (ideálně na pokoji), vybavenou venkovní kuchyni a barel s vodou. Kávovar je plus navíc. První měsíc jsme si na ubytku někdy dělali i obědy nebo večeře.

  Warungy, pro cestovatele s malým budgetem

  V Canggu se můžete stravovat v klasických kavárnách a restauracích, u pojízdných stánků (nabízejí spíše chudší nebo smažená jídla) nebo můžete vyrazit do warungů. Ve warungu se buď objednává z lístku nebo je tam vitrína s hotovými jídly. Ukážete si, co chcete a v přepočtu do 50 Kč dostanete plný talíř jídla. Moje oblíbené warungy byly Warung Sika, Warung Canteen v Canggu a Warung Makan Bu Rus v Ubudu.


  Levná vs. drahá jídla na Bali

  Na Bali vychází hodně levně čerstvé ovoce, mladé kokosy, rýže, vajíčka a některá zelenina. Naopak hodně drahé jsou mléčné produkty, importovaná zelenina a ovoce (např. avokádo), pečivo, uzeniny a některé druhy masa.


  5 nejmilejších kaváren v Canggu

  Balijci jsou mistři servírování jídla. Každé jídlo, které vám v kavárně přinesou je nádherně naservírované a ozdobené. Pravděpodobně se tak snaží odlišit od konkurence, které je v Canggu požehnaně anebo se snaží stát se insta hitem.

  • Satu Satu: ohromně milá obsluha, podnik, který byl v Canggu mezi prvními
  • Hungry Bird Coffee Roaster: jakákoliv snídaně, kterou si poskládáte přesně podle vašich chutí, vlastní káva
  • Coffee N'Oven: kavárnu prý vlastní Čech, mají bezva pečivo i kávu
  • Nude: dejte si jejich holy molly pancakes nebo nějaký dezert, mají klimatizaci
  • Ruko Café: malý, ale milý podnik s klimatizací a super smoothies i kávou

  Doprava po Bali

  Skútry, kam se podíváš

  Po příjezdu do Canggu mě hodně překvapilo, že tam skoro neexistují chodníky. Místní všude jezdí na skútrech, proto chodníky nepotřebují. Pokud budete bydlet u pláže a budete mít vše na dosah, obejdete se bez skútru. Ale pokud budete mít ubytování dál jako my, bez skútru to nedáte. 

  Pozor, v Canggu téměř nejsou chodníky

  V Canggu není nijak hustá doprava, takže jezdit na skútru jsem zvládla i já. Řídí se vlevo (přijde mi mimochodem přirozenější než řízení vpravo) a neplatí tam běžné zákony dopravy. Blinkry se moc nepoužívají a hodně se troubí. Časem si na to zvyknete. Základem je řídit plynule, neměnit bez varování směry, používat klakson při předjíždění a nejezdit na rušné silnice, pokud se na to necítíte. 

  Užitečné aplikace

  Pokud byste se na skútru báli, můžete využívat taxi skútry. Stačí si stáhnout aplikaci GO-JEK nebo Grab. Na delší výlety si můžete objednat řidiče s autem, opět přes aplikaci. My s Kájou jsme 2 měsíce vydrželi s jedním skútrem, a i když jsme nebyli pořád spolu, vždycky jsme se buď vyzvedli nebo na sebe někde počkali. GO-JEK jsme využili jen asi čtyřikrát na letiště. 

  Ovšem když jsme letěli do Singapuru na 1 den, na letiště jsme dojeli sami na skútru. Vyšlo nás to díky tomu asi 10× levněji, než kdybychom si vzali taxík. 

  Pozor na policii

  A ještě jedna věc. Pokud hodláte na skútru křižovat i jiné cesty než v Canggu, určitě si udělejte mezinárodní řidičák. My ho neměli a platili jsme pokutu 700K (1200 Kč), což je na místní poměry opravdu hodně. Původně jsme měli platit milion indonéských rupií, ale stáhli jsme to. 

  Místní policie je prolezlá korupcí, takže si nedělám iluze, že by se něco z těchto peněz dostalo místním. Pokud na Bali už jste a mezinárodní řidičák nemáte, vyhýbejte se rušným silnicím jako je Sunset Road a vždy noste helmu. Za chybějící řidičák a helmu vás může policie tučně pokutovat. 

  Čím se bavit v Canggu

  Pod palmu na pláž

  V Canggu jsme ráno chodili běhat na pláž nebo se jen tak procházet. Stejně tak jsme rádi chodili na západ slunce. Bylo fajn si jen tak sednout s kokosem na pláž, číst si nebo si povídat.

  Večer jsme hodně chodili na večeře nebo na koncerty, doporučuji skejťácký klub Pretty Poison. První měsíc jsme taky hodně lenošili u bazénu na ubytování, naopak druhý měsíc jsme dělali výlety po Bali.

  Surfování a jóga

  Co jsme naopak skoro nedělali byli klasické opalovačky na pláži. Jednak to moc nemusíme a jednak v balijském moři se skoro nedá plavat. Kromě vysokých vln vás mohou překvapit i odpadky v moři. Prostě klasické Chorvatsko nečekejte. Místní moře je naopak vhodné na surfování. V Canggu doporučuji vyzkoušet surf u pláže Batu Bolong nebo popojet na 66 beach.

  Já jsem surfování po pár lekcích vzdala a nechala to Kájovi. Raději jsem chodila cvičit do tělocvičny, na lekce jógy nebo běhat na pláž. 

  7 tipů na super výlety po Bali a okolí

  Vodopády, kam se podíváš

  Bali je doslova poseté vodopády. Pokud nechcete stát na vodopády frontu, přijeďte brzy ráno. Ve většině vodopádů se můžete vykoupat, což je bezva. My jsme na vodopády jeli dvakrát, jednou na skútrech s partou, po druhé taky s partou, ale s řidičem. 

  Česká kavárna u rýžových polí

  Kam moc doporučuji se podívat, je kavárna Joshua District Bali, ze které je super výhled na rýžová políčka. Výlet můžete spojit s návštěvou chrámu Tanah Lot, který je taky moc pěkný a doporučuji pokoupit u něho suvenýry, které tam vycházejí cenově pěkně. My tam koupili nějaké náramky, lapače snů a nějaké drobnosti. 

  Lodí na ostrov Nusa Penida

  Nusa Penida navždy zůstane moje srdcovka. Až vás v přístavu vyhodí loď (na které mi bylo klasicky špatně), půjčte si skútr a jeďte rovnou na Kelingking beach. Na tuhle pohádkovou pláž se sestupuje po žebřících takovou mini ferratou. Určitě si vezměte tenisky a dostatek vody a jídla, dole na pláži sice místní něco prodávají, ale jelikož to tam vše nosí na zádech, je to dost drahé. 

  Díky tomu, že sestup na pláž si musíte zasloužit, je na ní jen hrstka pohodových lidí (zbytek čučí na pláž z vrchu). Upřímně, asi nikdy jsem neviděla tak krásnou pláž a jantarově modrou vodu. Ale možná to bude únavou, která na nás po sestupu padla. 

  Za odpočinkem na Uluwatu Beach

  Určitě můžu doporučit také jižní část ostrova, kam jsme si vyjeli na Uluwatu beach. V lednu nebyla turistická sezóna, a tak jsme tam byli skoro sami. Kupodivu to ale nepůsobilo příjemně, ale spíš naopak (poloprázdné či zavřené podniky, špinavé pláže a tak). Ale pláž Uluwatu byla pěkná. 

  Na visa run do Singapuru

  Nikdy by mě nenapadlo, že se někdy podívám do Singapuru. Upřímně, o Singapuru jsem skoro nic nevěděla. Kromě toho, že tam je ten drahý hotel s bazénem Marina Bay. Tam jsme se sice nepodívali (třeba příště!), ale i tak mě Singapur ohromil. Je to neuvěřitelně moderní, byznysové a čisté město. Teda pardon, městský stát. 

  V Singapuru jsme měli jen jeden den a lepší by byly alespoň dva, ale lepší než nic. Prošli jsme si nádherné Gardens By the Bay a Dragon Fly Bridge, které jsou zdarma a v jejich food courtu Satay jsme si dali oběd. Na večeři jsme pak zašli do nejlevnější michelinské restaurace, která nás ale dost zklamala a jídlo v prvním stánku nám chutnalo víc. Stihli jsme ještě Čínskou čtvrť a už byl čas jet na letiště. Mimochodem Singapurské letiště je samostatná kapitola. 

  Singapurské letiště Changi

  Zapomeňte na studenou odletovou halu a jednu kavárnu. Na tomto letišti mají vlastní vlak a skleněný pavilon Jewel jak z Narnie, botanickou zahradu s motýly, úžasné kavárny, prý i bazén a odpočinkové zóny, které by náš obývák z fleku strčily do kapsy. Posuďte sami z fotek a přečtěte si o tom. Jen pozor, v Singapuru je poměrně draho. My to vyřešili levným obědem a tím, že jsme si dali jen jednu kávu. :D

  Ztraťte se v okolí Ubudu

  Ubud je krásný. Má jedinou nevýhodu, není u moře. Jinak bych tam trávila klidně celou dovolenou. Ubud je protkaný sochami a paláci balijského hinduismu a působí až magicky. Zmrzlinu si dejte Tukies Coconut Shop a pak si zajděte zashopovat na Ubud Market. My to tam s Kamčou udělaly a kluci mezitím stihli vypít každý asi pět piv. 

  Ceny jsou ale v Ubudu hodně nastřelené, takže buď smlouvejte nebo na suvenýry zajeďte jinam, třeba k Tanah Lot. 

  Co mě na Bali zklamalo, či překvapilo 

  • Seminyak: Pokud si nechcete připadat jako v letovisku, nejezděte tam. Místo nemá ani za nehet balijského spiritu, naopak se to tam hemží supr hotely a cetkami pro turisty. 
  • Moře: Jak už jsem to v článku zmiňovala, balijské moře je celkem špinavé. Když chytnete příliv, můžete se stát, že se ve vodě budete prodírat hromadou odpadků. Nic pěkného. 
  • Turismus: Kamarádi, kteří na Bali jezdí už léta říkají, že Bali má nejlepší za sebou. Že před pár lety bylo v Canggu tak pět kaváren pro turisty, teď jich je tam tak stovka. Já jsem na Bali byla poprvé, takže to nemůžu porovnat, ale něco na tom určitě bude. Každopádně kdo nezažije, nemůže hodnotit. 


  • Bali belly: Bali belly je cestovatelský pojem a jakkoliv zní roztomile, je příšerný. Jedná se o střevní chřipku, která vám pěkně zkomplikuje život. České léky na ni nezabírají, ale v lékárnách vám za pár báhtů prodají Entrostop. Malý zázrak. 
  • Hrozba vztekliny: Pokud by vás místní pes nebo opice škrábla nebo kousla do krve, ihned vyhledejte lékaře kvůli injekci proti vzteklině. Potřebujete ji dokonce i tehdy, pokud jste proti vzteklině očkovaní. Bali se sice zavázalo, že vzteklinu do roku 2015 vymýtí, ale nepovedlo se a tak, hlavně na venkově, nemusí být psi očkovaní. Pokud ale potkáte psa s obojkem nebo se stužkou kolem krku, znamená to, že pes je pravděpodobně očkovaný. 
  • Balijská kuchyně: Na rozdíl od vietnamské či thajské kuchyně je balijská kuchyně poměrně chudá. Jejím základem je rýže. Většina pokrmů je smažených nebo předem zpracovaných, například polévka bakso s knedlíčky. Naopak doporučuji nasi goreng, což je indonéské jídlo.
  • Síla sluníčka: Bez opalovacího krému nevycházejte na slunce dýl než na 15 minut a na skútru se zahalujte, hlavně ramena a kolena. Pokud řídíte, natřete si předloktí. A pokud surfujete, nezapomeňte na silnou dávku voděodolného krému, jinak rychle zapláčete. Balijské slunce je opravdu velmi silné. 
  • Borobudur temple na Jávě: Do vyhlášeného chrámu na Střední Jávě jsme jeli skútrem v dešti na otevíračku, přesto jsme si ale atmosféru nevychutnali. Hned za 1. zatáčkou se na nás vyřítili místňáci s prosbou o společnou fotku a na vlastní rozjímání nebyl čas. Nejdřív to byla zábava, po 10 minutách ale spíš otrava. Svoje fotky jsme stihli cvaknout dvě. 


  Co mě na Bali mile potěšilo

  • Balijský hinduismus: Pro Balijce je náboženství na prvním místě. Někde jsem slyšela, že ceremoniím obětují až polovinu z toho, co vydělají. Na každém rohu jsou obětní mističky ze slámy a hinduismus dodává ostrovu zvláštní kouzlo. Místní ale respektují turisty, takže v klidu můžete na ulici v šortkách. To se vám na sousední Jávě nestane. Mimochodem, na Jávu bych už asi nejela. 
  • Balijci: Ještě jsem asi nezažila tak spokojený národ, jako jsou Balijci. Jsou usměvaví, milí, hubení a vzrůstem malí. A pokud s sebou budete mít děti (bílé a blonďaté), budou se na vás usmívat o to víc. A nutno dodat, že i balijské děti jsou roztomilost sama. Já na cizí děti moc nejsem, ale na Bali jsem se dojímala na každém rohu. 


  • Balijští psi: Jsem psí člověk a z Bali bych si hned přivezla nějakého psího kamaráda. Na Bali je od pohledu jen jedna rasa, něco mezi voříškem a krátkosrstou kolií. Ale raději je moc nehlaďte, přeci jen hrozba vztekliny tam bohužel je. 
  • Pocit bezpečí: V Canggu a na Bali celkově jsem se cítili velmi bezpečně. Za celou dobu jsem potkala jen jednoho nepříjemného člověka. Určitě bych se nebála na Bali vyrazit jen sama nebo v partě kamarádek (nikoliv tak na Jávu). Ve městech vám navíc nehrozí ani riziko malárie či hadího uštknutí, obojí je spíše na venkově. Jen pozor na krádeže v turistických oblastech. Kamarádka si přes noc nechala otevřené dveře v hotelu a ukradli jí počítač, který měla v tašce u dveří. Ale to bude spíše výjimka, doufám. 
  • Nové druhy ovoce: Dragon fruit a mangostan jsem vyzkoušela vůbec poprvé a nebylo to špatné. Ovoce, které se pěstuje na ostrově, je velmi levné. Patří mezi ně banány, marakuja, ananas, papája, meloun, rambutan a kelengkeng. Srdcovkou je samozřejmě mladý kokos, který byl na Bali levnější než v Thajsku. Stál zhruba 15 Kč za kus. 
  • Servis: Na prádelnu a čistírnu se snadno zvyká. Nejenže vám odpadá nutnost "doma" uklízet, protože každý den k vám na pokoj chodí uklízet obsluha, ale nemusíte ani prát. Prádelny na Bali jsou super levné a dobré. Když se trefíte. Já dala na první praní naší paní oblečení v hnědé tašce ze supermarketu a... paní vyprala vše. I tašku. Takže várka bílého oblečení už nebyla bílá. Takže jsem přišla o veškeré bílé oblečení. Taky se mi stalo, že se mi ztratilo tričko, ale místo toho jsem dostala jiné, cizí. Prostě sranda. 

  Bali se musí zažít. Bali je ráj!

  Byli jste tam už? Nebo je to váš sen a chystáte se? 

  Pokud vám můžu s něčím poradit, určitě mi napište, budu ráda :)